Czernienie Srebra

Dlaczego srebro czernieje? Tani i szybki sposób na czyszczenie biżuterii

 

OBEJRZYJ FILM NA TEMAT CZERNIENIA SREBRA

->KLIKNIJ<-

 

No właśnie... Dlaczego srebro czernieje? Z pewnością każdy z Was zadawał sobie to pytanie przyglądając się podejrzanemu, grafitowemu lub brunatnemu nalotowi na srebrnej biżuterii. Wielu Klientów często przychodzi do nas z tym problemem, a my uspokajamy – ciemnienie srebra jest procesem naturalnym. Co zatem sprawia, że tak się dzieje i jak walczyć z tym niechcianym nalotem? Pokażemy Wam również tani, szybki i skuteczny sposób na czyszczenie biżuterii w domu. Zapraszamy do lektury!

 

Dlaczego srebro ciemnieje?

Nie wiadomo dlaczego, ale wiele osób wciąż uważa, że ciemny nalot na biżuterii świadczy o jej słabej jakości, albo wręcz o tym, że mamy do czynienia z podróbką srebra. Chcemy ten mit obalić raz na zawsze. Ciemnienie srebra, jak już wspomnieliśmy, jest czymś zupełnie naturalnym i wynika z jego właściwości chemicznych. Do tego procesu przyczyniają się związki siarki występujące w powietrzu, wchodzą one w reakcje ze srebrem tworząc ciemny osad na powierzchni biżuterii. Innymi czynnikami, które mogą źle wpływać na wygląd biżuterii jest woda oraz kosmetyki. Z tego powodu stanowczo odradzamy przetrzymywanie biżuterii, szczególnie tej ze srebra, w łazience.

 

Ciemnienie srebra a stan zdrowia

Ciężko jednoznacznie stwierdzić czy ciemnienie srebra ma jakiś związek ze stanem zdrowia człowieka. Z jednej strony trudno znaleźć naukowe dowody potwierdzające tę hipotezę, z drugiej jednak internet aż roi się od świadectw osób, które piszą o tym, że srebro zaczęło czernieć właśnie wtedy, gdy chorowały. Spróbujemy to wyjaśnić. Biżuteria ma stały kontakt z ciałem człowieka, a co za tym idzie z naturalnymi wydzielinami (m.in. potem). Ich skład chemiczny jest uzależniony w dużej mierze od pożywienia, przyjmowanych leków, a więc pośrednio od stanu zdrowia. Substancje wydzielane wraz z nimi mogą reagować ze srebrem. Z tego też powodu osoby chore zauważają niekiedy, że ich biżuteria zachowuje się podejrzanie i zaczyna czernieć.

 

Jak uchronić biżuterię przed czernieniem?

Powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć” powinno być mottem, każdej osoby, która uwielbia srebrną biżuterię. Ciemnie jest procesem nieuniknionym, jednak istnieje kilka prostych sposobów, które spowodują, że biżuteria srebrna dłużej zachowa swój pierwotny blask. Po pierwsze – odpowiednie przechowywanie. Idealnym miejscem do tego będą zamknięte pudełeczka, które odcinają dopływ powietrza do biżuterii. Dodatkowym zabezpieczeniem są woreczki strunowe. Biżuteria przechowywana w ten sposób na pewno dłużej pozostanie wolna od ciemnego osadu. Niestety, ale wiele osób ma tendencje do zostawiania swoich świecidełek w łazience. Pod żadnym pozorem nie powinno się tego robić!

Po drugie – właściwe użytkowanie. Srebro nie lubi wody. Przed każdym wejściem do wanny, basenu, czy też przed zmywaniem naczyń należy biżuterię zdjąć. Na ciemnienie srebra mogą mieć wpływ też kosmetyki, dlatego nie polecamy nakładać pierścionków bezpośrednio na nakremowane dłonie, czy też rozpylać perfumy na szyję ozdobioną łańcuszkiem.

Po trzecie – pielęgnacja. Raz na jakiś czas należy przeczyścić swoją srebrną biżuterię specjalnymi środkami. A tych na rynku jubilerskim jest bardzo wiele. Do najpopularniejszych należą płyny, w których zanurza się biżuterię, pianki do polerowania i ściereczki nasączone środkiem czyszczącym. Biżuterię można również oddać do profesjonalnego czyszczenia w zakładzie jubilerskim. Wszystkie te metody wiążą się jednak z pewnymi kosztami. Co zatem zrobić w sytuacji, gdy doprowadziło się swoją biżuterię do stanu, w którym lepiej nie pokazywać jej światu, a nie chcemy wydawać na jej czyszczenie miliona monet?

 

Tani i szybki sposób na czyszczenie biżuterii w domu

Mamy dla Was świetną wiadomość: biżuterię srebrną możecie wyczyścić w domowym zaciszu przy użyciu kilku niedrogich produktów, które raczej każdy ma w swojej kuchni. Zdradzimy Wam sprytny i co ważne, skuteczny sposób, dzięki któremu ciemnienie srebra nie będzie już problemem. Do zabiegu przywracającego dawną świetność biżuterii będą potrzebne: małe naczynie (nie metalowe), wrząca woda, folia aluminiowa i soda oczyszczona. Cały proces jest dziecinnie prosty. Na początku należy wyłożyć naczynie folią aluminiową, ważne jest by strona błyszcząca była po zewnętrznej stronie. Następnie wsypujemy do środka łyżkę sody oczyszczonej i wkładamy zabrudzoną biżuterię. Wszystko zalewamy wrzącą wodą i czekamy kilka, kilkanaście minut (w zależności od stopnia zabrudzenia). W naczyniu wytworzy się piana. Po wyjęciu biżuterię należy delikatnie przeszorować małą szczoteczką następnie  opłukać ciepłą wodą, wytrzeć do sucha miękką ściereczką i voilà! Wasza biżuteria wygląda jak nowa. Proste, prawda?

 

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium